تصور اینکه اگر برجام اجرایی نمی شد، برای صنایعی همچون صنعت خودرو کشور کمی سخت است، چرا که در طول دو سال اخیر صنعت خودرو به واسطه برجام به روابط تجاری مثبتی دست یافته است. اما برخی بر این باورند هنوز تاثیرت برجام بر صنعت خودرو نمود نیافته است. در میان همه صنایع تولیدی کشور، صنعت خودرو از جمله خوش شانس ترین صنایعی بود که توانست در کنار موفقیت برجام، ارتباطش با بزرگان خودروسازی را تقویت کند و نه تنها خیابان های ایران را از خودروهای خارجی پر کند، بلکه رنگ و لعابی تازه به شرکت های وارد کننده و تولید خودرو ببخشد.

  اگر برجام نبود ...

  اما اینکه در این زمینه موفق عمل کرده یا خیر، جای بحث زیادی دارد. چرا که دولتی ها بر این باورند، برجام و موفقیت هایش صنعت خودرو ایران را در مسیر پیشرفت قرار داده اما کارشناسان این صنعت هنوز جای خالی سرمایه گذاری در صنعت خودرو را از ضعف های بزرگ این صنعت عنوان می کنند. چرا که پس از موفقیت برجام برای ایران، امید به بهبود صنایع و تولیدات داخلی بیش از پیش شد و سیل پیشنهادات و قراردادها به سوی صنعت ایران فوران کرد. اما پس از مدتی سرمایه گذاری ها و پیشنهادات همکاری مشترک خودروسازی با ایران متوقف شد، به گونه ای که هنوز قرارداد ایران و رنو در هاله ای از ابهام قراردارد.

  به همین منظور، مدت زمان زیادی گفته می شد صنعت خودرو کشور پس از برجام مسیر بهبود را پیش خواهد گرفت، اما با گذشت دو سال از برجام، نه تنها به گفته برخی خودروسازان در کشور رشد چندانی نداشت، بلکه مسیر پیشرفت خودرسازان داخلی نیز تنها به واردات محدود شد. حال این پرسش مطرح است که اگر همین برجام که مایه امیدواری توسعه صنعت خودرو بود، ‌اجرایی نمی شد، اکنون سرنوشت صنعت خودرو چه بود؟ در همین رابطه نیز بهرام شهریاری- کارشناس صنعت خودرو می گوید: « با گذشت دوسال، هنوز برجام اثر آنچنانی در صنعت خودو نگذاشته است. گرچه موضوع ورود رنو به ایران مطرح است، اما هنوز این قرارداد هم اجرایی نشده است».

  شهریاری می افزاید: « در طول این مدت، حداکثر اتفاقی که صنعت خودرو شاهد آن بوده ، خروج چند خودرو مدل قدیمی و ورود چند مدل خودرو جدید است که همین اتفاق هم خودش تجربه قدیمی است. به گفته این کارشناس صنعت خودرو، « برجام زمانی در صنعت خودروسازی اثر دارد که خودروساز خارجی مجال سرمایه گذاری داشته باشد».او اظهار می کند: « تا زمانی که کشور از یک امنیت سرمایه گذاری و پایداری در سیاست پولی بانکی کشور برخوردار نباشد، اوضاع ورود سرمایه گذاران هم تعریفی ندارد و صنعت خودرو با همین روال پیش خواهد رفت».

   

  شهریاری با اشاره به راه های تسهیل ورود سرمایه گذار خارجی به صنعت خودرو کشور تاکید می کند: «اولین خواسته سرمایه گذار امنیت و پس از آن پایداری بازار است. چرا که سرمایه گذار ارز خود را وارد کشور می کند و درآمدش به ریال خواهد بود، از این رو، فروش ریالی و خروج ارزی خواهد داشت».به گفته او، « تا زمانی که خودروساز و سرمایه گذاروارد کشور نشود و اجازه فعالیت در زمینه طراحی و تولید خودرو نداشته باشد، این صنعت با همین شرایط ادامه می یابد».

  این کارشناس صنعت خودرو با اشاره به برگزاری چهاردهمین نمایشگاه بین المللی صنعت خودرو اصفهان اظهار می کند: « برجام هنوز اثر چندانی در صنعت خودرو نداشته است. چرا که با گشتی در نمایشگاه خودرو اصفهان شاهد حضور چینی ها، تایوانی ها، اروپایی ها و کره ای ها هستیم که البته محصولات دو خودروساز داخلی کشورمان همچون ایران خودرو و سایپا نیز بازار مشترک و قدیمی است که این اتفاق صنعت خودرو کشور را راضی نگه نمی دارد».

   

  منبع : خودروکار

© تمامی حقوق مطالب برای وبسایت شرکت ایرسا محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع و شرعا حرام می باشد.
قدرت گرفته از : بک لینکس