ایرسا| نگاهی به عملکرد فروش مهم‌ترین خودروهای شاسی‌بلند بازار ایران در قاره سبز  نن می‌دهدکه بین همه مدل‌های موجود در ایران عملکرد فولکس تیگوان، رنو کپچر و پژو ۲۰۰۸ بیش از همه تحسین برانگیز است ضمن اینکه فروش رنو کولئوس بسیار ضعیف بوده و گویا این خودرو در اروپا طرفدار چندانی ندارد.

  تیگوان موفق، کولئوس گمنام

  به گزارش ایرسا، همچنین فروش بعضی خودروهای مشهور کراس اوور و کامپکت در اروپا در سال ۲۰۱۷ نشان می‌دهد جز در مواردی اندک، ذائقه خریداران ایرانی و اروپایی شباهت آشکاری به همدیگر دارد. در عین حال رشد روزافزن فروش خودروهای شاسی بلند در ایران تابعی از فروش جهانی رو به رشد این کلاس است که از قضا امسال هم در اروپا رشد داشته و سهم بیشتری را به خود اختصاص داده است. ببینیم در سه کلاس کراس‌اوورهای کامپکت، کوچک و متوسط چه اتفاقی برای خودروهای حاضر در بازار اروپا رخ داده است.

  تیگوان موفق، کولئوس گمنام

  خودروسازان آلمانی و محصولات فرانسوی از جمله تولیدات بومی قاره سبز هستند که در ایران خریدار دارند. در عنی حال نمونه‌های کره‌ای و ژاپنی هم خریداران بسیاری داشته و تجربه ثابت کرده اعتماد اروپایی‌ها به این برندها بالاست. البته همچنان پرفروش‌ترین شاسی‌بلند بازار اروپا که در ایران هم حاضر است فولکس واگن تیگوان بوده که با فروش ۲۳۳ هزار دستگاه، توانسته در بین محصولات حاضر در بازار ایران بیشترین فروش را تجربه کند. دو کراس‌اوور کامپکت فرانسوی یعنی رنوکپچرو پژو ۲۰۰۸ هم با ۲۱۱ و ۱۸۰ هزار دستگاه در رتبه بعدی قرار دارند. توسان محصول هیوندای و کرمان موتور هم با ۱۵۲ هزار دستگاه فروش در رتبه بعدی قرار دارد ضمن اینکه داستر اس‌یووی زمخت رنو حدود ۱۴۵ هزار دستگاه فروش داشته است.

  تیگوان موفق، کولئوس گمنام

  اسپورتیج ساخته کیا که د نسل قبل فروش عجیبی را در ایران تجربه کرد، در نسل جدید خود چندان توفیقی نداشته گرچه امسال در اروپا بیش از ۱۲۹ هزار دستگاه فروش داشته است. سی-اچ آر خودروی عجیب و گران‌قیمت تویوتا هم با ۱۰۸ هزار دستگاه فروش، در مقایسه با سال قبل فروش خود را ۱۳۰۰ درصد اضافه کرده است. نیسان جوک هم در سال آخر عرضه خود به اروپا سال خوبی را پشت سر گذاشت و توانست بیش از ۹۱هزار دستگاه فروش داشته باشد.

  تیگوان موفق، کولئوس گمنام

  اما نکته جالب بازار اروپا فروش نسبتا پایین تویوتا رافور است که در سال ۲۰۱۷ به زحمت به مرز ۷۱ هزار دستگاه رسیده است. نیسان ایکس تریل محصول موفق ژاپنی بازار آمریکا هم مثل راو۴ نتوانسته چندان موفق عمل کند و تنها ۷۰هزار دستگاه فروش داشته است. جالب است که این ۲ خودرو امسال در آمریکا روی هم بیش از ۷۵۰ هزار دستگاه فروش داشته‌اند.

   تیگوان موفق، کولئوس گمنام

  میتسوبیشی ای اس ایکس نیز در آخرین سال عرضه در اروپا با فروش ۴۰هزار دستگاهی باز هم منتقدان را غافلگیر کرد تا مجموع فروش خود را در اروپا در طول ۷ سال به بیش از ۲۸۵ هزار دستگاه برساند.  اوتلندر دیگر ساخته میتسوبیشی هم با فروشی معادل ۳۶هزار دستگاه توانست در میان انبوهی از رقبای قدر سهم مناسبی را به خود اختصاص دهد گرچه سیر نزولی فروشش نسبت به سال ۲۰۱۵ همچنان ادامه دارد.

   تیگوان موفق، کولئوس گمنام

  هوندا سی آر-وی هم که امسال توانست با کسب انبوهی از جوایز در بازار جهانی فروش موفقیت آمیزی را سپری کند، تنها در اروپا موفق شده ۳۴هزار دستگاه فروش داشته باشد تا به این ترتیب همچنان یک شکاف گسترده بین ذائقه آمریکایی‌ها با مشی اروپایی‌ها وجود داشته باشد. عجیب‌ترین نکته درباره خریداران اروپایی اما به میزان فروش رنو کولیوس مربوط است که علیرغم کیفیتی ساخت بالا، طراحی زیبا و قیمت مناسب تنها ۱۴هزار دستگاه در بازار اروپا فروش داشته است. آن گونه که رنو اعلام کرده کولئوس بیشتر در بازارهایی همچون کره جنوبی، استرالیا، ایران، حاشیه خلیج فارس، آفریقا و ترکیه عرضه می‌شود و کمتر تمرکزی روی توسعه سهم آن در اروپا صورت گرفته است.

  تیگوان موفق، کولئوس گمنام

  از این بدتر هم سانتافه است که کل فروشش در اروپا به زیر ۱۲ هزار دستگاه رسیده و کلا خریداری ندارد. جالب است که همین اتومبیل در آمریکا امسال بیش از ۱۰۰ هزار دستگاه فروش داشت.

© تمامی حقوق مطالب برای وبسایت شرکت ایرسا محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع و شرعا حرام می باشد.
قدرت گرفته از : بک لینکس